شنبه ١٠ آبان ١٣٩٩

                                                      بسم الله الرحمن الرحیم

فارسی հայերէն
    

عناوین
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2068
 بازدید امروز : 1350
 کل بازدید : 3405728
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.1406
ساعت
دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آموزش زبان فارسی:

1- دانشگاه دولتی ایروان:

این دانشگاه در سال 1920 راه اندازی شد و از همان آغاز برنامه های تدریس زبان فارسی و تاریخ ادبیات ایران و تاریخ ایران را در دستور کار خود داشت. در اوایل 1980 کرسی ایران شناسی دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی ایروان به صورت مستقل آغاز به کار کرد و در ابتدا آقای گارنیک آساطوریان رئیس این کرسی بود سپس ریاست این کرسی به آقای وارطان وسکانیان منتقل شد که ارتباط فعالی با سفارت و رایزنی فرهنگی ایران دارد.

2- دانشگاه دولتي روسي ـ  ارمني (اسلاوني) ايروان

دانشگاه  دولتي روسي ارمني در تاريخ 29 اوت سال 1997 بر اساس توافقنامه بين دولتين ارمنستان و روسيه رسماً افتتاح شد.   اين دانشگاه كه در چارچوب قوانين و اختيارات وزارتخانه هاي علوم و آموزش عالي ارمنستان و روسيه فعاليت مي نمايد.

در سال 2002 مجوز مقطع دكترا  رشته های ایران شناسی ـ ترک و عرب و هند شناسی و سایر رشته ها نيز دريافت کردریاست کرسی ایران شناسی در این دانشگاه با پروفسور گارنیک آساطوریان است و با رایزنی و سفارت همکاری نزدیکی دارد.

3- دانشگاه زبان هاي خارجي ايروان موسوم به والري بريوسف (دولتي)

دانشگاه زبانهاي خارجي  ايروان در 4 فوريه سال 1935 تاسيس شد.  اين مركز ابتدا در سال 1940 به دانشگاه دولتي تربيت معلم روسي معروف بود.  سپس در سالهاي 1955 تا 1962 به عنوان بخشي از دانشگاه  دولتي ايروان فعاليت مي كرد تا اينكه در سال 1962 از دانشگاه دولتي مستقل  و به نام «والري بريوسف» ناميده شد.

كرسي زبان و ادبيات فارسي  این دانشگاه در سال 2001 افتتاح شد.

4- دانشگاه «های بوساک»

دانشگاه های بوساک ایروان، یکی از اولین دانشگاهای آزاد تاسیس شده در ارمنستان می باشد که در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط لوون هاروتونیان عضو انجمن عملی ارمنستان تأسیس شد و در سال ۲۰۰۱ مجوز رسمی دولتی دریافت کرد. در سال ۲۰۰۶ دانــشگاه های بوساک ایروان، دانشگاه آزاد ارمــنستان، موسسه روابـــــط بین‌الملل و کالج پایه های بوساک به یکدیگر ملحق شدند و آکادمی بین‌المللی آموزش و پـرورش  (International Academy of Education)  را تشکیل دادند.